اخلاق انتخاباتی
46 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
مصاحبه کننده : خبرگذاری قسط(قوه قضاییه)
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

حجت الاسلام و المسلمین عبدالرضا ایزدپناه رييس شوراي عالي اطلاع رساني قوه قضاييه با تاکيد بر اين‌که انصاف و پرهيز از تخريب مي‌تواند تاثير شگرفي در سلامت انتخابات داشته باشد، يادآور شد: با توجه به تعيين شعب ويژه در دادگستري‌هاي سراسر کشور با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد و قاطعيت در اين رابطه در حوزه قانون است و قاضي نمي‌تواند فراتر از قانون اقدام کند

حجت الاسلام والمسلمين عبدالرضا ايزدپناه درباره رعايت اخلاق انتخاباتي از سوي کانديداها تصريح کرد: اگر به توصيه‌هاي ديني در رابطه با ارتباطات اجتماعي و رفتارهايي که براي مسوولان تعيين کرده‌اند، عمل کنيم قطعا بسياري از مشکلات حل خواهد شد.

وي يکي از فاکتورهاي ضروري و مهم درعرصه رقابت‌هاي اجتماعي را «انصاف» برشمرد و اظهار کرد: در روايات زيادي آمده است که بايد نسبت به حزب مقابل، رقيب و حتي دشمن، انصاف به خرج داد و انصاف از نشانه‌هاي مومنان و با تقوايان است. اگر انصاف را در رفتارهاي انتخاباتي نهادينه کنيم يعني برجستگي‌هاي طرف مقابل را انکار نکرده و وي را مورد تخريب قرار ندهيم و صرفا در جهت اثبات خود عمل کنيم، قطعا انتخابات سالمي خواهيم داشت.

رييس شوراي عالي اطلاع رساني قوه قضاييه رعايت اخلاق اجتماعي و اسلامي را در عرصه انتخابات فاکتور ديگر بيان کرد و گفت: بايد در رقابت‌ها و رفتارها به ويژه در عرصه انتخابات، اخلاق اجتماعي و اسلامي را در نظر داشت و در اين راستا آبروي شهروندان به ويژه افرادي که داراي اين توانمندي بوده که در سطح نماينده مجلس يا رييس جمهور مطرح شوند حفظ شود؛ چرا که اين افراد از سرمايه‌هاي مملکت به شمار مي‌روند.

مشاور رييس قوه قضاييه ادامه داد: تخريب به معناي بردن آبرو و حيثيت افراد است و همانطور که در دين مبين اسلام آمده است آبروي مومن همسان خونش است. يعني وقتي اقدام به بردن آبروي فردي مي‌کنيم در حقيقت او را مي‌کشيم، پس قتل حيثيت و آبروي افراد همسنگ کشتن او است. البته هنگامي که فردي را ترور مي‌کنند و شهيد مي‌شود، حيثيتش افزون‌تر خواهد شد ولي کسي که ترور شخصيت و هتک حرمت مي‌شود، هم خودش و هم خانواده‌اش قرباني مي‌شوند.

وي با اشاره به برخي از عناوين و برچسب‌هاي کلي که از سوي برخي از افراد مطرح مي‌شود، گفت: طرح اين برچسب‌ها و عناوين تخريب محسوب مي‌شود. مثلا وقتي شوراي نگهبان فردي را تاييد صلاحيت مي‌کند يعني مورد تاييد نظام است و مي‌تواند رييس جمهور کشور شود و برچسب نامحرم زدن به چنين افرادي دور از انصاف و چه بسا خلاف قانون محسوب مي‌شود.

عضو شوراي نظارت بر صدا وسيما گفت: رسانه‌ها نيز بايد در رابطه با کانديداهاي رسمي رياست جمهوري انصاف را مراعات کنند و در جهت ترويج فرهنگ انصاف و نهادينه شدن اين خلق و خوي نيکو تلاش نمايند. رسانه‌ها نبايد مطالبي که باعث تشويش اذهان عمومي عليه کانديدا مي‌شود را به بهانه اينکه اين گفته شده است را پخش کنند.