وحدت حوزه ودانشگاه طولیست نه عرضی
52 بازدید
مصاحبه کننده : قاری
محل مصاحبه : ایرنا
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبر گذاری جمهوری اسلامی
تعداد شرکت کننده : 0
وحدت حوزه و دانشگاه باید در امتداد هم باشد
تهران – عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: وحدت حوزه و دانشگاه باید طولی و در امتداد هم باشد زیرا حوزه و دانشگاه مکمل یکدیگرند.
حجت الاسلام و المسلمین ‘عبدالرضا ایزدپناه’ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا تاکید کرد: عرضی دیدن وحدت حوزه و دانشگاه اشتباه است.
سردبیر نشریه فقه اهل بیت (ع) افزود: یکی از راه های رسیدن به وحدت حوزه و دانشگاه بررسی نوع وحدت این دو نهاد عالی آموزشی است، یعنی اینکه چه بخش هایی از این دو می تواند با هم هماهنگ و همسو باشد.
به گفته ایزد پناه، وحدت حوزه و دانشگاه از ابتدای انقلاب همراه با تئوری های گوناگون مطرح شد، اما هیچ یک از این نظریه ها به طور کامل پیگیری و اجرا نشد بلکه به جای رفع نقایص تئوریها، بدون نتیجه رها شد.
وی گوشزد کرد: یکی از نظریه های ارایه شده، این است که حوزه و دانشگاه ادغام شود، که این نظریه قابل اجرا و درست نیست.
به گفته این نویسنده و پژوهشگر، عده ای نیز وحدت در جهت گیری حوزه و دانشگاه را مطرح می کنند که بر اساس این نظریه، باید دید که حوزه مکلف به چه مسائلی و دانشگاه در پی چه اهدافی است، آنگاه میان جهت گیری این دو، وحدت و هماهنگی ایجاد کرد.
سردبیر نشریه فقه اهل بیت (علیهم السلام) متذکر شد که کارکرد حوزه و دانشگاه متفاوت است و توضیح داد: حوزه با دل، ایمان و اعتقاد سر و کار دارد، اما کارکرد دانشگاه، معیشت و زندگی مردم است. تنها مشابهت آنها این است که هر دو، نظام تخصصی و عالی آموزشی اند.
عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: هدف حوزه هدایت و کمال نفس و جان است و دانشگاه به دنبال تامین یک زندگی خوب و آرام است.
ایزدپناه تصریح کرد: برای رسیدن به سعادت؛ به راهکارها، ابزارها، مسایل اخلاقی، اعتقادی و ایمان نیاز داریم. عده ای، وحدت را به وحدت هدف تعریف کرده اند که تا اندازه ای در این زمینه اقداماتی صورت گرفته و یک گام به جلو برداشته ایم.
این نویسنده و پژوهشگر ادامه داد: عده ای نیز وحدت را اینگونه معنا کرده اند که استادان و عناصر علمی کشور باید مسلمان باشند اما لازم نیست نظام ها و برنامه های آموزشی، اسلامی باشد. می توان متون غربی را بدون بومی سازی تدریس کرد که این مساله کاملا اشتباه است.
معاون سابق قوه قضائیه افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سند چشم انداز ۲۰ ساله، وظایف حوزه و دانشگاه را متناسب با خط و جهت چشم انداز کلان کشور تعریف کرد و این دو دستگاه نیز در چارچوب همان چشم انداز، برنامه های خود را ترسیم کردند.
دبیر همایش قرآن و مسایل جهان معاصر خاطرنشان کرد: برای رسیدن به کمال مطلوب و جامعه ای که در نظام جمهوری اسلامی مطرح است، نیاز به نظام ها،‌ شیوه ها، محتوا، اصول، اهداف و برنامه های کلان داریم و باید طوری برنامه ریزی شود که از ظرفیت های حوزه و دانشگاه هر کدام در جایگاه خود بهره گیریم تا وحدت عملی حوزه و دانشگاه تحقق یابد.
فراهنگ**۱۸۸۳ **۱۹۱۸**۱۵۴۹

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر